Znovuotvorenie amfiteátra

Znovuotvorenie amfiteátra

Mestský amfiteáter bol dlhé roky nepoužívaný, zdržovali sa tam bezdomovci a v jeho priestoroch bola vytvorená skládka stavebného odpadu. Vedenie mesta a poslanci sa od začiatku volebného obdobia 2011-2014 snažili, aby bol amfiteáter opäť funkčný a slúžil obyvateľom na kultúrne podujatia. Tak sa aj stalo a amfiteáter bol slávnostne otvorený 13. septembra.

Letné kino ožilo vďaka mnohým, ale hlavnú zásluhu na finálne rekonŠktrukcii hľadiska a javiska mal uskutočnený projekt s názvom Umenie bez hraníc, ktorý bol financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Ku konečnému výsledku teda prispela aj dlhodobá spolupráca s partnerským mestom Tišnov, ktoré má funkčný amfiteáter.

Na  otvorenie prišli všetci, ktorí sa chceli na vlastné oči presvedčiť, či je to naozaj pravda. Akoby zázrakom práve v tento deň sa umúdrilo aj počasie, takže dáždniky mohli zostať doma. Po slávnostnej fanfáre všetkých privítali moderátorky podujatia Soňa Urbánková a za hostiteľskú stranu z Tišnova to bola Irena Ochrymčuková. Následne sa k nim pridali aj primátori oboch miest Martin Tomčányi a Tomáš Komprs, ktorí predniesli krátky príhovor. Na strihanie pásky si pozvali na pódium Jána Bena. Väčšina skôr narodených si ho pamätá ako riaditeľa Spoločného závodného klubu ROH v Seredi. Tento človek bol jedným z tých ľudí, ktorí vybudovali pôvodný amfiteáter v 50-tich. rokov. Ján Beno poprial mestu, aby sa mu darilo práve v tých priestoroch organizovať čo najviac kultúrnych podujatí, a ľuďom, aby ich hojne navštevovali.

Obe mestá si pripravili pre divákov kultúrny program, ktorému dali názov Spolu nám to ladí. Predstavili na ňom účinkujúcich z oboch miest. Z partnerského mesta Tišnov to bol folklórny súbor KVJ, s modernými tancami vystúpili deti z Detského domova a jazzová kapela HA. Naše mesto reprezentoval folklórny súbor Kvetoňka, Hip-Hop fakulta Johnyho Mečocha a Lady Mel a Seredský Dixieland Band.

Súčasťou projektu Umenie bez hraníc bola aj fotografická súťaž Tisíc ľudí, tisíc očí. Vyhlásená bola 1. augusta tohto roka. Odborné poroty z obidvoch miest vybrali  z každého mesta 12 fotografií. Tie najvydarenejšie boli vystavené na paneloch v amfiteátri, kde si ich mohli návštevníci pozrieť počas podujatia. Zároveň sú aj súčasťou nástenného kalendára na rok 2015, ktorý nájdete na oboch radniciach. Víťazi boli obdarovaní vecnými cenami a poukážkami na nákup v internetovom obchode.

No a aby sa naozaj amfiteáter držal svojej tradície, vo večerných hodinách bola premietnutá kultová komédia Vesničko má středisková. To si samozrejme mnohí nenechali ujsť, a tak ako pred rokmi si na tomto mieste opäť vychutnávali večernú atmosféru, so všetkým, čo  k tomu patrí. 

Zostaň informovaný o našich novinkách

Prihlás sa do nášho newslettra a budeme ti zasielať novinky priamo na e-mail.